Results: Rd5 Falmouth 2016

Rd5

Elite 

10 competitors found
Rank     Bib    Name        Sponsors    Final   
1 1 Duncan FERRIS   1st
2 184 Will EVANS (exp)   2nd
3 22 Dave ROBERTS (pro)   3rd
4 42 Will SOFFE   4th
5 3 Luke CRYER Action Sports Timing 1st-B
6 26 Alex METCALFE   2nd-B
7 44 Jack HUDSON 44 Racing Rockstar 3rd-B
8 70 Connor HUDSON 44 Racing Rockstar 4th-B
9 18 Daniel WAGSTAFF    
10 67 Richard SWALES    

Fun men

4 competitors found
Rank     Bib    Name        Sponsors    Final   
1 272 Samuel YENDLE   1
2 263 Josh ESHREE   2
3 270 Ellis ROGERS-BYRNE   3
4 278 Ben GRAY   4

Big Fun men

4 competitors found
Rank     Bib    Name        Sponsors    Final   
1 275 Alec BELL   1
2 265 Jan STOCKLEY   2
3 214 Robert GRAHAM   3
4 279 Ian VELLENDER     4

10-12 boys

10 competitors found
Rank     Bib    Name        Sponsors    Final   
1 262 William CHATTER   1st
2 242 Tyler PARTRIDGE   2nd
3 240 Louie PARTRIDGE   3rd
4 211 Luke MADLEY   4th
5 300 George MADLEY   1st-B
6 269 Callum GREENWOOD   2nd-B
7 363 Reuben MILLS   3rd-B
8 295 Jack HOARE   4th-B
9 235 Jack SKINNER    
10 281 Felix WHETTER    

13-14 boys

5 competitors found
Rank     Bib    Name        Sponsors    Final   
1 259 William FUELL   1st
2 204 Will MILLS   2nd
3 210 Ruben MASI     3rd
4 308 Rhys MAHON   4th
5 333 Joe COOPER (juv)    

15-16 boys

5 competitors found
Rank     Bib    Name        Sponsors    Final   
1 360 Tom BELL (yth)   1st
2 400 Oscar POWELL   2nd
3 254 Lewis GIDDINGS   3rd
4 261 Finlay KEOGH DBS 4th
5 309 Alex PIPER DBS  

19-29 men

16 competitors found
Rank     Bib    Name        Sponsors    Final   
1 99 Matt WILSON (4x)   1st
2 21 Tom BURCH   2nd
3 92 Ben JONES (sen1)   3rd
4 101 Charlie CURRIE °   4th
5 392 Joseph PRESTWOOD   1st-B
6 34 Josh HARRIS   2nd-B
7 24 Lewis ASHE   3rd-B
8 68 Mop HEAD   4th-B
9 55 Mike HAYWARD      
10 35 Alastair KEEN    
11 38 Chris BECKETT Leisure Lakes  
12 165 Matthew GRIFFIN °      
13 95 James FERRAND      
14 288 Ryan BYRNE °      
15 193 Richard HOLROYD    
16 20 John LONSDALE      

° Juniors racing out of category

30-39 men

4 competitors found
Rank     Bib    Name        Sponsors    Final   
1 84 Lee FEERY   1
2 273 Andy BRAY   2
3 66 David JAQUIN   3
4 250 Andrew CALLAND   4

40+ men

5 competitors found
Rank     Bib    Name        Sponsors    Final   
1 264 Jason JESSOP   1st
2 377 Neil HARBOUR   2nd
3 322 Michael DEWSNAP   3rd
4 267 Simon RICKETT   4th
5 374 John LORD      

 

 

Open women

6 competitors found
Rank     Bib    Name        Sponsors    Final   
1 350 Kelli SALONE*     1st
2 282 Rona STRIVENS   2nd
3 302 Claire CALLAND   3rd
4 5 Hannah ESCOTT   DNS
5 271 Melanie NICE   1st-B
6 2 Natasha BRADLEY   DNS-B

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *