Rd3 Results Afan 2011

Pat Chambel Jenner Tean Identiti & Nichola Anderson Team Nakedracing take the Pro wins on a very wet and muddy Round 3 in Afan.

Photos by Richard Seipp http://qwertyphoto.com

20110530-102931.jpg

20110530-102942.jpg

20110530-102950.jpg

20110530-102957.jpg

20110530-103004.jpg

20110530-103016.jpg

20110530-103010.jpg

20110530-103022.jpg

Rd3 Schwalbe British4x Series Afan 2011

Trixter, Dartmoor, Hope,Fox, Start Gate Pro, No Limits Sports Company, Cognation, ERDF, The Valleys, Visit Wales

FINAL PLACE REPORT

Total Entries = 146

 
 
 

 

Fun 12-17 (9 Riders)   

PLATE GROUP NAME PLACE
314 Unknown Ed PERKIN 1st
323 Unknown Jordan FERMOR 2nd
374 Unknown Guy WOODLIFFE-THOMAS 3rd
327 Unknown Harry WILDE 4th
359 Unknown Sam MITCHAM 1st-B
364 Unknown Ollie JOHN 2nd-B
369 Unknown Josh JOHN 3rd-B
360 Unknown Chris BECHETT 4th-B
350 Unknown Harry NICHOLSON  
 
 
 

 

Big Fun 18+ (8 Riders)   

PLATE GROUP NAME PLACE
212 Unknown James HARMAN 1st
324 Unknown Andrew COOPER 2nd
342 Unknown Andy FINLAY 3rd
312 Slam69/Dartmoor bikes Rob ESCOTT 4th
340 Unknown Andy HANNCOCK 1st-B
315 Unknown Tim HANNCOCK 2nd-B
391 Unknown Nicolas FORBER 3rd-B
310 thebiketree.co.uk/nema James MAXWELL DNF-B
 
 
 

 

Juvenile (10 Riders)   

PLATE GROUP NAME PLACE
380 Unknown Dylan GRELL-DELSO 1st
410 MTB Pursuits Cameron MCFADDEN 2nd
389 Unknown Cal WOOTON 3rd
357 RLS4X/The Bike Yard/Nukeproof Elliot THOMPSON-KNIGHT 4th
343 Unknown Kieran MCQUE 1st-B
396 Unknown James THOMPSON 2nd-B
398 Unknown Connor SELLORS 3rd-B
311 Unknown Reece RICHARDS DNF-B
402 DBS Harry FERNIHOUGH  
355 Five Two Race Team Kieran BROWN  
 
 
 

 

Youth (14 Riders)   

PLATE GROUP NAME PLACE
1J 44 Racing Bardolph KERR 1st
356 Team Nakedracing Luke CRYER 2nd
351 Slam69/Dartmoor bikes Alfie STEPHENS 3rd
329 MTB Pursuits Jordan MEADE 4th
409 RLS4X/The Bike Yard/Nukeproof Cai MAHON 1st-B
358 Unknown Kyle GREENWAY 2nd-B
372 Unknown James BARCLAY 3rd-B
317 Slam69/Dartmoor bikes Alex RUTHER 4th-B
344 Unknown Jack RANCE  
390 44 Racing Connor HUDSON  
411 Chicksands Bike Park CC Craig ALLMAN  
395 Unknown Martyn TOWNSEND  
250 RLS4X/The Bike Yard/Nukeproof Josh BREMBRIDGE  
354 Unknown Edward JONES  
 
 
 

 

Junior (20 Riders)   

PLATE GROUP NAME PLACE
230 Lee Valley Youth Cycling Club Isaac MUNDY 1st
26 Unknown Alex METCALFE 2nd
249 Unknown Daniel BATESON 3rd
66 Slam69/Dartmoor bikes Thomas DENHOLME-PARKER 4th
187 Unknown Chris KEEBLE-SMITH 1st-B
240 Sadpanda clothing Jordan LUNN 2nd-B
213 Hayes Hawks BMX Club Adam THOMAS 3rd-B
194 N.E.B.M.X Jack HALL DNF-B
204 Unknown Matt JONES  
211 Greenoil/Kik race team Joe BUCK  
180 Five Two Race Team Dominic BARDEN  
198 Unknown Barney SAMUEL  
67 Slam69/Dartmoor bikes Joseph GAMLIN  
215 Unknown Danny HARWOOD  
176 MTB Pursuits William MEYER  
243 thebiketree.co.uk/nema Joe MALLINSON  
234 Unknown Matt CHARTER  
236 Unknown Cameron ROUSE  
202 Unknown Eddie PUGH  
247 Dailled Bikes Joe STUPPLE  
 
 
 

 

Senior (32 Riders)   

PLATE GROUP NAME PLACE
22 Team Nakedracing David ROBERTS 1st
233 Cotic Bontrager Race Team Robert RICKMAN 2nd
231 Unknown Gareth PARR 3rd
248 Unknown David SIBLEY 4th
201 Unknown Alistar KEEN 1st-B
27 Team Nakedracing Tom GETHIN 2nd-B
200 Unknown Luc HARRIS 3rd-B
388 Unknown Chris MUCKLOW 4th-B
68 Slam69/Dartmoor bikes Luke LIMBRICK  
181 Unknown Phillip EVANS  
52 44 Racing Mop HEAD  
177 Slam69/Dartmoor bikes Martin DORN  
69 Slam69/Dartmoor bikes Rich LANE  
197 Unknown Danny HUGHES  
55 Unknown Lee FEERY  
238 Unknown Glen COE  
241 Unknown Damian GROVES  
217 Unknown Jamie CUTHILL  
175 Unknown Adam BURTON  
196 Unknown Geoff EWEN  
246 RLS4X/The Bike Yard/Nukeproof Matthew SILLS  
226 RLS4X/The Bike Yard/Nukeproof Joe BILLINGHAM  
230 Unknown Jethro STRIDE  
224 Braintree Bullets Tim MACHIN  
209 Derby BMX Club John LEE  
235 MTB Pursuits Jamie MERCER  
192 Unknown Ross PETERSON  
188 Unknown Ryan TURNER  
189 Unknown David JACQUIN  
244 Unknown David THOMASON  
227 Unknown Jacob GRAHAM  
229 44 Racing Jack HUDSON  
 
 
 

 

Master (15 Riders)   

PLATE GROUP NAME PLACE
378 Unknown Dave RICHARDSON 1st
309 Unknown Mark EGAN 2nd
316 Unknown Paddy BAKER 3rd
338 44 Racing Andrew HIBBERD 4th
377 Unknown Nicholas HILL 1st-B
362 Derby BMX Club Ramon FIGUEROLA 2nd-B
320 Unknown Thomas ROBERTSON 3rd-B
403 CBP Racing Shane KLUCKOW 4th-B
413 Unknown David HARLE  
400 Unknown Joey GOUGH  
322 Team Nakedracing Adam ARNOLD  
321 Unknown Ady CHAPLIN  
407 Unknown John HINTON  
346 old skull race team Peter BOWCOCK  
253 Unknown Adrian LIVESEY  
 
 
 

 

Veteran (3 Riders)   

PLATE GROUP NAME PLACE
405 Dailled Bikes Keith WILSON 1
313 Unknown Jason BRENNAN 2
308 Unknown Mike WONG 3
 
 
 

 

Ladies (4 Riders)   

PLATE GROUP NAME PLACE
2 Team Nakedracing Nichola ANDERSON 1
179 Unknown Charlotte GREEN 2
1 Five Two Race Team Suzanne LACEY 3
216 Five Two Race Team Jessica GREAVES 4
 
 
 

 

Pro-Elite (31 Riders)   

PLATE GROUP NAME PLACE
3 Team Identiti Pat CAMBELL-JENNER 1st
23 RLS4X/The Bike Yard/Nukeproof Billy CHEETHAM 2nd
13 RLS4X/The Bike Yard/Nukeproof Nathan PARSONS 3rd
96 Rocky Mountain UK Scott BEAUMONT 4th
43 Unknown Blake CARNEY 1st-B
24 Team Identiti Tom KNIGHT 2nd-B
2 Team Identiti Scott ROBERTS 3rd-B
35 Unknown Aj BOARDMAN 4th-B
4 DMR Bkes Duncan FERRIS  
5 Unknown Will EVANS  
44 MTB Pursuits Lear MILLER  
30 44 Racing Jake WARD  
9 Swinnerton Cycles Mark MILWARD  
384 Hayes Hawks BMX Club Matthieu TRINQUART  
6 Identiti Tom DOWIE  
38 Duchy Pirates 4x/BMX Club Chris CUMMING  
39 Unknown Lee WHITE  
33 Bradford Bandits BMX Racing Club Martin OGDEN  
41 Unknown Weiss ADRIAN  
36 Unknown Kieran MCAVOY  
11 Dailled Bikes Jordan GOULD  
28 Unknown Liam MUNN  
47 Ipswich BMX Club Ross TRICKER  
1 Unknown Will LONGDEN  
29 Stay Strong Gareth BATES  
45 Unknown Jarrod JAKUBIAK  
25 Unknown Pauol GODORA  
42 Unknown Benjamin EHRLIUH  
37 DBS Mark FERNIHOUGH  
40 Unknown Ashley GRAY  
31 Unknown James WILSON