National Championships Results 2013

 

British 4X Championships 2013 Bridgnorth

Full Results

 

British Cycling

During

British Cycling 4X National Championsips 2013 – Men
4X Champs
Unofficial ranking
Rank Bib. Code Name Nation Result Qualifying
Final
1 1 GBR19780602 Beaumont Scott 38.03
2 4 GBR19900204 Dowie Tom 39.71
3 8 GBR19850611 Parsons Nathan 39.76
4 79 GBR19791029 Richardson Dave 40.31
Small final
5 11 GBR19931110 Bateson Daniel 41.05
6 500 GBR19841006 Evans William 40.05
7 26 GBR19940911 Metcalfe Alexander 39.94
8 900 GBR19861006 Lane Rich 40.04
1/4 Final
9 100 GBR19940706 Lunn Jordan 40.27
10 144 GBR19941125 Mallinson Joe 40.96
11 25 GBR19841116 Hillyard Matthew 40.97
12 7 GBR19830202 Ferris Duncan 41.43
13 300 GBR19941007 Mundy Isaac 40.02
14 10 GBR19860423 Gethin Tom 40.53
15 18 GBR19840904 Limbrick Luke 41.1
16 69 GBR19940912 Whitby James 41.26
1/8 Final
17 42 GBR19901114 Wilson Matthew 41.13
18 15 GBR19880527 Roberts David 41.36
19 28 GBR19841109 Bakewell Paul 41.72
20 31 GBR19870902 Brown Ash 41.79
21 101 GBR19820509 Parr Gareth 41.81
22 20 GBR19720511 Milward Mark 42.13
23 169 GBR19940326 Wagstaff Daniel 42.77
24 50 GBR19880509 Cooper Andrew 44.54
25 24 GBR19860513 Sills Matthew 41.44
26 77 GBR19860501 Dorn Martin 41.81
27 44 GBR19921212 Hudson Jack 41.81
28 40 GBR19760122 Fernihough Mark 42.32
29 244 GBR19940530 Pugh Edward 43.15
30 241 GBR19850410 Swales Richard 43.26
31 34 GBR19900714 Holroyd Richard 45.06
32 99 GBR19881008 Hayward Mike 45.78
Qualifying
33 30 GBR19891217 Thomason David 46.89
Not classified
53 GBR19910624 Peterson Ross Did Not Finish

 

 During

 

Rank Bib. Code Name Nation Result Qualifying
Final
1 9 GBR19890427 Curd Katy 42.02
2 2 GBR19900316 Murray Cara 47.21
3 64 GBR19800529 Kay Heather 47.02
4 3 GBR19930726 Greaves Jessica 47.79
Small final
5 41 GBR19730223 Diwell Renee 48.52
6 57 GBR19860916 Fowler Elizabeth 48.15
7 43 GBR19840618 Curtis Clare 51.29
8 39 GBR19900322 Escott Hannah 55.49
Qualifying
9 5 GBR19840116 Pollard Claire 55.69

 

 

During

Fun (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE
266 - ? Harry FERNIHOUGH
DBS
1
324 - ? Travis DIWELL WILSON 2
364 - ? Alex BOSLEY 3

During

Open (6 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE
94 - ? Adam THOMAS
Hayes Hawks BMX Club
1st
0.000
400 - ? Kriss BROWN 2nd
0.000
87 - ? Rob ESCOTT
DS
3rd
0.000
258 - ? Simon NASH
Origin Cycles
4th
0.000
30 - ? David THOMASON
Wide Open
1st-B
0.000
289 - ? Andy BRAY 2nd-B
0.000

During

Juvenile (4 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE
409 - ? Brandon FERMOR
Stealth 4X
1
299 - ? Charles CURRIE 2
344 - ? Finlay KEOGH 3
338 - ? Tom GRIFFITHS 4

During

Youth (11 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE
1J - ? Dylan GRELL-DELSOL
Identiti
1st
0.000
300 - ? Ryan HUTCHINSON
Stealth 4X
2nd
0.000
287 - ? Scott DOMINGUEZ 3rd
0.000
251 - ? Connor SELLORS 4th
0.000
269 - ? Keaton GREENWOOD
slam 69
1st-B
0.000
272 - ? Christopher POTTER 2nd-B
0.000
293 - ? Joe WALLBRIDGE
Bristol BMX Club
3rd-B
0.000
265 - ? Reece RICHARDS
EXchoice/ABDbike
4th-B
0.000
281 - ? Callum HORSLEY
0.000
369 - ? Stuart BURROWS
Slam 69

0.000
263 - ? Christopher BRAIN
Severn Valley Cycles

0.000

During

Female Youth (3 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE
90 - ? Megan WHERRY 1
66 - ? Joanna KISTLE 2
42 - ? Mabel MUNDY
Lee Valley Youth Cycling Club
3

During

Master (14 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE
270 - ? Neil HARBOUR
Love Not Money – RSD Sports
1st
0.000
280 - ? Chris SMITH
Identiti/Halo/Gusset/Endura/MucOff/Drift
2nd
0.000
348 - ? Chris CUMMING 3rd
0.000
257 - ? Paul DODSLEY
Mountain Bike Rockschool
4th
0.000
304 - ? Mark SLEIGH
BRDP
1st-B
0.000
298 - ? Stephen RUSSELL 2nd-B
0.000
255 - ? Ramon FIGUEROLA
Ride Direct
3rd-B
0.000
290 - ? Joseph KENNEDY 4th-B
0.000
286 - ? Shane KLUCKLOW
CBP Racing

0.000
256 - ? John LORD
Bigfoot MBC

0.000
274 - ? Peter RALPHS
Leisure Lakes Bikes Wolverhampton

0.000
303 - ? James TRESMAN
Love Not Money Dialled Bikes

0.000
321 - ? Matt PHILLIPS
0.000
260 - ? Adam RICHARDSON
Leisure Lakes Bikes Wolverhampton

0.000

During

Veteran (7 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE
370 - ? Si PATON 1st
0.000
276 - ? Billy STUPPLE
Dialled Bikes
2nd
0.000
302 - ? Phillip GRAY 3rd
0.000
368 - ? Tristan NUNN 4th
0.000
1V - ? Simon RICKETT
Cornwall BMX Racing Club
1st-B
0.000
367 - ? Paul SODEN 2nd-B
0.000
283 - ? Jonathon DOMINGUEZ DNS-B
DNS

During

Junior (11 Riders)

PLATE GROUP NAME PLACE
1J - ? Luke CRYER
Team Nakedracing
1st
0.000
49 - ? Joshua BREMRIDGE
NUKEPROOF/BIKEYARD
2nd
0.000
21 - ? Arthur COTTERELL
Old Skull race team
3rd
0.000
46 - ? Cai MAHON 4th
0.000
240 - ? Jordan FERMOR
Stealth 4X
1st-B
0.000
88 - ? Chad BOXALL
SR RACING
2nd-B
0.000
97 - ? Martyn TOWNSEND 3rd-B
0.000
70 - ? Connor HUDSON
44Racing
4th-B
0.000
37 - ? Jordan SCOTT
Gravity Bikes

0.000
47 - ? Oliver BUTLER
Black Canon Collective

0.000
329 - ? Harry NICHOLSON
0.000

Top of Report